TELEFON: 0542 448 18 85

Çubuk İle Su Tespiti

Çubuk İle Su Tespiti

Yerkabuğunun altında yağmur suları ve yer altı kaynak sularına ulaşmak, çok eski yıllardan bu yana insanlar tarafından yapılmaktaydı. Yaklaşık 70 km’lik yer kabuğundan sonra, 2.900 kilometre kalınlığında katı bir tabaka, 2.300 kilometrelik erimiş magma tabakası bulunmaktadır. Yer altında sıvı, gaz, radyoaktif, eriyen, kırılan, dalgalanan tabakalar vardır.

Hayatın kaynağı

Jeologlar uzun süredir yer altını incelemektedir. Yapılan araştırmalarda yer altı su kaynakları çöl diye adlandırdığımız alanlar da bile bulunmaktadır. Bazen debili akarsular,  bazen de göller şeklinde maden suyu veya temiz su çıkarılmaktadır.  Dünya üzerinde adlandıramadığımız ve anlamadığımız pek çok olay vardır. Belki de jeologları bile şaşırtan en önemli konu, su aramaktır.

Su bulma yöntemleri

Su arayan insanlar çok eski zamanlardan bu yana ağaç dalları ve metal teller ile su bulmaktadırlar. En çok kullanılan su bulma yöntemi, Y ya da sapan şeklinde fındık, karaağaç ve meşeden yapılan ağaç çubuklar ile su aramadır.  Bu işlemde, Sapanın iki ucunu ellerinizle tutup, sapını toprak alana doğrultuyorsunuz. Su kaynağına rest gelindiğinde, titreme ve sap kısmı aşağı doğru hareket etmeye başlıyor. Çin’de ve Uzakdoğu’da 2.000-2.500 yıllarında kullanılan bu teknik de bilinen şey, iki su damarının kesiştiği yerde çok gülcü bir dalga yayılmaktadır. Bu dalgaların mikrodalgaya ve frekansa benzediği yönünde bir tespit vardır.

Fakat, özel bir yetenek sahibi olan insanların algılayabileceği bu dalgaların var olup olmadığı hakkında Almanya ve Belçika’da üniversitelerde araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan deneylerde, bu şekilde su bulan kişiler %98 oranında suyu tespit etmektedirler. Fakat, bu işlemin bilimsel olarak hiçbir ispatı yoktur.

Metal teller ile su bulma yönteminde, L şeklinde yapılan iki bakır telin L kısımları ele alınıyor ve uçlar araziye çevriliyor. Su kanalının olduğu yere gelince, bakır teller iç içe dönmeye başlar. Ve dönmenin olduğu yerde, yapılan kazılarda su bulunmaktadır.